29 September 2011

değişen bir şey yok, 1990'dan 2011'e..


"(...) Bitmesin de biraz daha 'bizim' olsun. Devletin koltuk çıkma menzilinde kalınlaşan enselerin faullerinden kurtulsun. Milyarlık yıldızlardan boğaz tokluğu topçularına, tüm futbolcular haklarını bilsin, örgütlenebilsin. Tribünlerin rengi, cop hakkına elitleştirme operasyonlarına kurban gitmesin; tezahüratlara sahip çıkılsın. Hocalar her yönetici öfkesinde yeni bir çelme yemesin, hakemler dertlerini anlatabilsin. "Futbolumuz patladı!" makyajının altındaki gerçekler görülsün, kimse futbolu gri-kara tablolara perde yapmasın. Hepsi olsun, futbol daha güzel olsun."


"(...) Çünkü futbol, son yılların cilalama taktiklerine kanmayın; sağdan soldan çekiştirile çekiştirile patlak top gibi yamulmuş durumda. Futbol 'bizim' değil, 'onlar'ın. Bizim kim olduğumuz tartışılabilir, onların kim olduğu malum. Futbol ve 'biz', şimdilik mağlup durumdayız. Ama bir kez daha: Bu maçı alıcaz, başka yolu yok!"


Bu Maçı Alıcaz (1990) - Can Kozanoğlu
*Kitabı Coşkun Çelik'ten aldım, bu da kendisine notum olsun: 'Mert Aydın (1990)' ve 'Coşkun Çelik (1996)' yazılarının devamına Onur Erdem (2011) yazdım, uyarmadı deme..

No comments: