20 January 2010

10 Forma: Hikayesi olan & Fark yaratan


(Bu yazı ilk olarak, 'Gol' programı için hazırlanan 'Formalar' bandında kullanılmıştır)


Futbola aşık olmak için kaç neden bulabilirsiniz?

Bir oyuncu? Ya da bir teknik adam? Bir tribün? Ya da bir stat?
Ya da sadece bir forma...
Nasıl ki bazı kulüpler, bazı oyuncular ile özdeşleşmişse, bazıları da formalarıyla ayrılır diğerlerinden.. Bazen, ekrandaki bir görüntüde ya da elinizdeki bir fotoğrafta rastladığınız renkler yeterlidir anıları canlandırmaya..


Bugün, yeşil-beyaz enine çizgili bir forma gördüğünüzde aklınıza Celtic'in gelmesi tam da bu yüzdendir işte.. Mezhep kavgalarıyla Glasgow'un diğer yakası Rangers'tan ayrılan Celtic'in alamet-i farikasıdır bu forma.. Yeşil, kulübün İrlanda'ya dayanan kökenini temsil ederken, Glasgow şehrinin katolikleri, kendilerini olduğundan iri gösteren ve ragbicileri andıran enine çizgili formalarıyla, rakiplerine korku salmaya bugün de devam ediyor..


19. yüzyılın sonlarında Sampierdarenese ve Andrea Doria kulüplerinin birleşiminden doğan Sampdoria, tarihin izlerini formasına taşıyanlardan.. Andrea Doria'dan kalma, laciverte çalan mavi ton üstüne, göğüs bandında beyaz çerçeve içinde Sampierdarenese'nin kırmızı-siyahını taşıyan Cenova ekibi, Vialli-Lombardo gibi isimlerin boy gösterdiği formasıyla, bugün de göz kamaştırmayı sürdürüyor..


River Plate'in kuruluş döneminde düzenlenen karnavalda kenara bırakılmış bir el arabasına yaklaşan kulüp üyeleri arabanın arkasına asılmış kırmızı ipek şeridi fark ettiklerinde, hepimizin zihnine yerleşen çapraz kırmızı şeritli River Plate formasının temelleri de atılıyordu.. Anlayacağınız; bugün, çapraz bantlı forma diyince Peru Milli Takımı ile birlikte River Plate'in akla gelmesinin sebebi, sadece basit bir tesadüftü..


Athletic Bilbao ve Atletico Madrid'in kırmızı-beyaz çubuklu formalarının da ortak bir hikayesi var.. Madrid'de yaşayan Basklılar tarafından kurulan Atletico Madrid'in hikayesi, Bilbao'daki renktaşıyla paralel ilerliyor.. Kuruluş döneminde mavi-beyaz olan renkler, ilerleyen dönemde kırmızı-beyaza dönüşüyor.. Bilbao'ya gelen İngiliz denizcilerin ve İngiltere'den dönen Basklı öğrencilerin önayak olmasıyla kurulan Athletic Bilbao'nun renklerindeki değişimi, Britanya'dan gelenlerin Sunderland ve Southampton sevgisine bağlayan da var, dönemin en ucuz kumaşlarının kırmızı ve beyaz olmasına da..


Kırmızı-beyaz demişken, Monaco'nun çapraz parçalı formasını da unutmamak lazım.. Zamanında Jürgen Klinsmann, Marco Simone gibi isimlerin taşıdığı forma, özgün dizaynıyla 2. Louis Stadı'nın sınırlarını aşıp, tüm dünyaya yayılmayı başarmış durumda..


Son döneme damgasını vuran bir diğer forma ise Hırvatistan Milli Takımı'na ait..  Hırvatlar, bayraklarından izler taşıyan kırmızı-beyaz damalı formalarıyla yeşil sahadaki benzersizliklerini, bugün de koruyorlar..


Marsilya'nın geçtiğimiz sezon kullandığı baklava desenli deplasman forması ise, gündelik kıyafetlerin futboldaki bir izdüşümü olarak kabul ediliyor.. Fransızlar, radikal formalarıyla bazı kesimlerin tepkisini alsa da, benzersiz çizgileriyle futbol dünyasında belirgin bir fark yaratıyor..


Radikal dizaynlardan biri de Kamerun Milli Takımı’na ait.. 2002 yılında Afrika Uluslar Kupası'nda basketbolcuları andıran kolsuz formalarıyla zafere ulaşan Kamerunlular, FIFA'nın ultimatomu sonrasında klasik tasarımlarına dönüş yapsalar da, futbolseverlerin zihninde silinmeyecek bir iz bıraktılar..


Fransa Milli Takımı'nın, 2010 Dünya Kupası Elemeleri'nde giymeye başladığı forma da ilginç dizaynıyla benzerlerinden ayrılıyor.. Klasik koyu mavi üstüne kırmızı beyaz çizgilerle süslenen formanın en çarpıcı detayı ise futbolcuları birer süper kahraman gibi gösteren siyah şeritler..


İtalya Milli Takımı’nın, Euro 2000'de giydiği dar forma da gelmiş geçmiş en beğenilen formalar arasında zirveyi zorluyor.. ‘Gök Mavililer’in, vücuda yapışan ve hatları ortaya çıkaran formaları, modanın futbol dünyasına etkisinin kilometre taşlarından biri kabul ediliyor..

2 comments:

erbo said...

izledim çok iyidi, eline sağlık. Sampdoria favorim. Beşiktaş nostalji forması ;)

Bay C. said...

eyvallah
:)
en sevdiğim formalar değil ama bunlar.. sampdoria, italya, celtic ve marsilya hariç tabii..