13 December 2009

Beyoğlu'ndaki olayların ardından..

Fotoğraf, bugün Tarlabaşı'nda çekilmiş.. Barikatın 50 metre ilerisinde, sağda Tarlabaşı Toplum Merkezi yer almakta.. Görüntülere bakınca, "Büyüklerin, çocuklardan alması gereken dersler varmış!" diyorsunuz.. Yaş ilerlerken, aynı oranda da kirleniyoruz galiba..


Daha önce bahsetmiştim, bugün yaşananların üstüne bir kez daha paylaşmak istedim;
"Tarlabaşı Toplum Merkezi'nde 'Film Atölyesi' eğitmenliği yapıyorduk bir aralar.. Sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan maceranın sonunda, hepimizin yüzünde tebessüm uyandıran bu çalışma çıktı ortaya..

İtiraf etmeliyim ki; başlarken her birimizin önyargıları vardı.. Ancak, 5 aylık projenin sonunda hepsi yerle bir oldu.. Tarlabaşı'nın Kürt, Türk, Roman, Süryani çocukları, hiç de beklediğimiz gibi çıkmadı.. Bir kere, etrafta 'Zekiyim!' diye dolanan onlarca adamdan daha parlak bir zekaya sahiptiler.. İsyanları vardı ama yanında umutlarını da taşıyorlardı.. Ağızlarından çıkan her sözde bildiklerimizi biraz daha unuttuk..

FerhatAhmetHakan ve diğerleri; en büyüğü 13, en küçüğü 6 yaşında 15'e yakın çocuk, ezberlerimizi bozmakla da kalmadı sadece.. Uyuşturucu bataklığı, suç yuvası olarak bilinen muhitlerde dâhi olsa; ilgi gösterildiğinde, şans tanındığında, her çocuğun hayata artı bir değer katabileceğini kanıtladılar..

İzleyecekleriniz 5 dakikalık ön konuşmanın üzerine çekilmiş doğaçlama görüntüler.. Ne bir plan, ne bir senaryo, ne de ezberletilmiş cümleler var ortada.. Saf ve direkt olarak, akıllarından geçenleri dile getirdiler, hepsi o..

AsımCanTuğçeSinemIşılMerveDilek ve bana eşsiz bir tecrübe yaşattıkları için hepsine tek tek teşekkür ediyorum.."No comments: