14 October 2009

Prehistorik Aborijinler Bolt'a meydan okuyor!Avustralyalı antropolog Peter McAllister, son kitabına "Bu kitabı okuyorsanız, tarihteki en kötü insan örneği olduğunuzu bilmelisiniz!" ifadesiyle başlıyor.. Gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşullarının, fiziksel olarak insanları geriye götürdüğünü iddia eden McAllister, tarih öncesi çağlarda yaşayan insanlar ile günümüzün modern atletlerini karşılaştırıyor..

Kitapta birbirinden çarpıcı örnekler var.. 20 bin yıl önce Avustralya'da yaşayan Aborijinlere ait fosilleri inceleyen antropolog, ortalama hızda koşan bir Aborijinin, dünya rekortmeni Usain Bolt'u, 100 metre yarışında rahatlıkla geçebileceğini öne sürüyor.. McAllister, sıradan bir Aborijinin ayrıca, ciriti en az 110 metre uzağa atabileceği görüşünde.. Cirit atmada şu anki dünya rekoru ise 98.48 metre..

Cambridge Üniversitesi adına çalışan Avustralyalı bilim adamı, sadece tarih öncesi dönemden örnekler vermekle de yetinmiyor.. McAllister, Roma lejyonerlerinin, -ağırlıklarının yarısına eşit yükle- her gün 60 kilometre yürüdüğüne dikkat çekiyor.. Yunan şehir devletlerinin ise bir çırpıda, günümüzün en önemli kürekçilerini rahatlıkla geride bırakabilecek 30 bin sporcu çıkarabileceğini savunuyor..

No comments: