23 June 2009

'Frog on a lily pad'Kobe Bryant ve Phil Jackson, NBA şampiyonluğunun ardından sırasıyla Conan O'Brien'ın şovuna katıldılar..

O'Brien'ın zevzekliğini bir kenara bırakırsak; kendi adıma Kobe ve 'Zen Master'ın açıklamalarından büyük keyif aldığımı söyleyebilirim..

***

Sadede gelecek olursak;

Kobe'nin anlattığına göre, final serisi 4. maçından önce Phil Jackson soyunma odasına giriyor, bütün takımı etrafına topluyor ve bir istekte bulunuyor..

"Şimdi lütfen herkes 1 dakikalığına gözlerini kapasın ve kendisini nilüfer yaprağının üstündeki bir kurbağa olarak düşünsün!"

Dürüst olmak gerekirse; ilk bakışta komik görünüyordu..

Ama sonra Phil Jackson geldi, Kobe'nin anlattıkları üstüne onun da görüşünü almak istediler ve şu cevabı verdi;

"Evet, onlardan bunu istedim.. Nilüfer yaprağındaki bir kurbağayı düşünün.. Sineği görene kadar hareket etmez, orada öylece bekler.. Ama sinek geldiğinde tek bir hamleyle onu yakalar.. Ben de oyuncularımdan bunu istedim; yani odaklanmalarını.."

'Zen Master'a yöneltilen sorulardan biri de maç içinde nasıl bu kadar sakin kalabildiğiydi.. İlk sözü, "Aslında, 1995'e kadar saha kenarında ateşli bir şekilde oyuna müdahale ediyordum" oldu.. Ardından devam etti; bu tutumundan vazgeçmesini sağlayan Dennis Rodman'ın takıma gelişiydi.. Rodman, saha kenarından yapılan müdahalelerde oyun konsantrasyonunu kaybediyordu ve o, bunu fark etmişti..

Phil Jackson son olarak; sayısız başarı kazanmasına rağmen, motivasyonunu nasıl koruyabildiğine ilişkin bir soruyu yanıtladı.. Verdiği cevap yine ilginçti;

"Chicago'da ilk şampiyonluğumuzu kazandıktan sonra, oyuncularımdan biri soyunma odasında 'Gerçek erkekler 2 kez yapar!' demişti.. Bu da bizim sloganımız oldu.."

7-8 dakikalık sohbetten çıkarılmış 3 küçük detay, 3 kısa açıklama.. Sadece bunlar bile, Phil Jackson'ın neden bu kadar büyük bir isim olduğunu kanıtlamaya yetiyor sanırım..

Birinde, oyuncularını ne kadar farklı yollarla mücadeleye hazırladığını, birinde oyuncunun yapısına göre nasıl kendi tavrından taviz verebildiğini ve bir diğerinde de kazandığı onca başarıya rağmen, kendisini nasıl motive edebildiğini görüyorsunuz..

Şahsen, Türkiye sınırları içinde, herhangi bir spor dalında, kendisini bu denli yetiştirebilmiş bir isim tanımıyorum.. Ve sanırım, içinde bulunduğumuz bu karışık düzenin, kirli yapının sebebi de tam olarak buna dayanıyor.. Eğitimsiz ve vizyonsuz nesiller yetiştirmeye, anlık başarılarla tatmin olmaya devam ediyoruz.. Tünelin ucunda ise herhangi bir ışık yok.. En azından şimdilik..

***

Enseyi daha da karartmadan, Jackson'ın aynı programda kullandığı bir başka sözle noktalayalım bari;

"Nefes, her şeyi sıfırlar.. Aldığınız her nefeste yeniden başlarsınız.. O yüzden geçmişi unutun, derin bir nefes alın ve devam edin.."

No comments: