25 June 2009

4-2-3-1 derken?Guardian'ın 'TheSportBlog' bölümünde, Jonathan Wilson tarafından kaleme alınmış bir değerlendirme mevcut..

Dunga'nın, Konfederasyon Kupası'nda oynattığı 4-2-3-1 taktiği üstüne kafa yormuş Wilson.. Ayrıca, Brezilya'nın oynadığı 4-2-3-1'in, Avrupa takımlarındaki benzerlerine göre farklarını incelemiş..

En dikkat çekici saptaması, Brezilya ve Avrupa 4-2-3-1'lerinin farklı sistemlerden devşirilmiş olması.. Wilson'a göre, Avrupa'nın tercih ettiği 4-2-3-1, 4-4-2'den uyarlanmış.. Brezilya'nın 4-2-3-1'i ise '82 kadrosunun 4-2-2-2'sini temel alıyor.. Zico'lu, Socrates'li, Falcao'lu takımın oynadığı 4-2-2-2'nin bugüne kadarki evrimini anlatan Wilson ayrıca, oyun içi çeşitliliği nedeniyle de Brezilya'nın sistemini net bir kalıba sokmanın doğru olmayacağı görüşünde..

"Apart from the fact that the back four is flat rather than employing a sweeper, a middle-aged Italian could easily see this Brazil as an incarnation of
il giocco all'Italiana. In that regard, Brazil have become a sort of tactical Rorschach test, with everybody seeing in it what they are culturally disposed to see."

***

Üstünde durulan bir başka nokta da Robinho ve Ramires'in Dunga'nın sistemindeki rolleri.. Ramires'i, Helenio Herrera'nın Inter'indeki Jair'le kıyaslayan Wilson, Robinho için de Gigi Riva örneğini kullanmış.. Robinho'nun sistemde yarattığı farklılık da yazının ana unsurlarından bir diğeri..

Uzun uzun anlatmaya gerek yok aslında; yazının tamamını okumak isteyenler, buraya bi' göz atsın..

No comments: