08 May 2009

TTMTarlabaşı Toplum Merkezi'nde 'Film Atölyesi' eğitmenliği yapıyorduk bir aralar. Bir dersin uzantısı ve sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan maceranın sonunda, hepimizin yüzünde tebessüm uyandıran bu çalışma çıktı ortaya.

İtiraf etmeliyim ki; başlarken her birimizin önyargıları vardı. Ancak, 5 aylık projenin sonunda hepsi yerle bir oldu. Tarlabaşı'nın Kürt, Türk, Roman, Süryani çocukları, hiç de beklediğimiz gibi çıkmadı. Bir kere, çevremizdeki onlarca adamdan daha parlak bir zekaya sahiptiler. İsyanları vardı ama umutlarını da yanlarında taşıyorlardı. Ağızlarından çıkan her sözde, bildiklerimizi biraz daha unuttuk.

Ferhat, Ahmet, Hakan ve diğerleri; en büyüğü 13, en küçüğü 6 yaşında 15'e yakın çocuk, ezberlerimizi bozmakla da kalmadı sadece. Uyuşturucu bataklığı, suç yuvası olarak bilinen muhitlerde dahi olsa; ilgi gösterildiğinde, şans tanındığında, her çocuğun hayata artı bir değer katabileceğini kanıtladılar.

İzleyecekleriniz 5 dakikalık ön konuşmanın üzerine çekilmiş doğaçlama görüntüler. Ne bir plan, ne bir senaryo, ne de ezberletilmiş cümleler var ortada. Saf ve direkt olarak, akıllarından geçenleri dile getirdiler, hepsi o.

Asım, Can, Tuğçe, Sinem, Işıl, Merve, Dilek ve kendim adına konuşuyorum; bizlere eşsiz bir tecrübe yaşattıkları için hepsine tek tek teşekkürler...No comments: