18 February 2009

Ölüm de bir seçenekti!


Avusturya'da yayın yapan 'Profil' dergisinin muhabirleri; Angelika Hager ve Michael Nikbakhsh, Formula-1 efsanelerinden Niki Lauda'yla bir röportaj gerçekleştirmiş.. Okurken, bizde neden bu tarz söyleşiler yapılmadığını düşünüyorsunuz.. Farklı yaklaşımlar, ilginç konular, yaratıcı sorular, cesur cevaplar..

İlgi çekici bölümleri derleyince şöyle bir şey çıkıyor ortaya;


Formula-1'in bugün geldiği noktadan rahatsız olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Hayır. Sadece bizler daha farklıydık, bunu vurgulamaya çalışıyorum. Yarışın gidişine karar veren bizdik. İstemesek bile seçenekler arasında ölüm de yer alıyordu. Bugünkü pilotların ise ne yaptıklarına dair bir fikri yok. 10 sene go-kart'ta yarışıp, Formula-1 aracının direksiyonunun başına oturuyorlar. Bu olacak iş değil, o yaşta bunu yapacak kadar kişisel donanıma sahip olamazlar.. 22 yaşındaki Lewis Hamilton, kız arkadaşı Nicole Scherzinger'den başka herhangi bir karizmatik unsura sahip değil..

Peki, 'Hiç arkadaşım yok' sözünüzle ne ima etmeye çalışmıştınız?

Hiçbir şey.. Formula-1'de bu normal bir durumdur. Karşınızdaki insanlarla sürekli rekabet halindesiniz. Pistte birbirinizle yarışıyorsunuz..Bu yüzden bütünüyle yalnız olmanız, kendinizi soyutlamanız gerekiyor. Egonuz çok yüksek olmalı..

Yarışmayı bırakalı 24 yılı aşkın bir zaman geçti.. Bu süre içinde arkadaşlık kavramı üzerinde gerçekten düşünme imkanı bulabildiniz mi?

Neden arkadaşlık kavramı hakkında düşünmek zorunda olayım? Ne anlamı var ki..

Zor dönemlerinizde birileriyle konuşma ihtiyacı hissetmiyor musunuz?

Hayır.. Benim kimseye ihtiyacım yok.. Sonuç odaklı yaşayan ve kendisini hep 'en kötü senaryo'ya hazırlayan biriyim.. Birisinin bana vereceği akıl hiçbir şey ifade etmiyor, zaten ben karşımdakinin söyleyeceklerini çoktan düşünmüş oluyorum.. Ailevi bir problem yaşıyorsam da bunu başkasıyla paylaşmam çok mantıksız.. Bir insanın, ilişkisiyle ilgili problemler için başkasının aklına muhtaç olması bana saçma geliyor..

60'lı yaşlarınıza girerken, tamamen duygusuz ve tamamen soğuk bir insan olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Kesinlikle..

Sağlık durumunuzu öğrenebilir miyiz?

Bütün organlarım gayet iyi çalışıyor.. Şu an için muhtemel bir rahatsızlık da söz konusu değil..

Peki, Viagra sizin için de bir 'gerçek' mi artık?

Yaşlanmaya bağlı problemler elbette ki olabilir.. Ancak şu an için böyle bir şey söz konusu değil.. 'Gözlük takmaya' ihtiyacım yok diyebilirim..

1976'da Nürburgring'de geçirdiğiniz kazadan (yüzünün yarısının yanmasına neden olan) sadece 42 sonra Monza'da piste çıkmanız çılgınlık olarak yorumlanmıştı.. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Anlaşılabilir bir tepki tabi..

Kazaya dair herhangi bir şey hatırlıyor musunuz?

Sadece bir kez, Ibiza'da kuvvetli bir bitkinin dumanını içime çekerken bir şeyler hatırlamıştım..

Esrar?

Açıkçası ne olduğu hakkında bir fikrim yok.. Zaten hatırladığım şeyleri uzun süre zihnimde saklayamadım.. Ne zaman hatırlamaya çalışsam, bir şeyler beni engelliyor.. Sanırım bu, beynimin geliştirdiği bir savunma mekanizması..

Her zaman 'zor bir köpek' olduğunuz doğru o zaman?

Evet, her zaman zor bir köpektim.. Dediğim gibi; bu bir korunma mekanizması.. Böyle bir güdüye sahip olmasaydım, Nürburgring'de yaşadıklarımla mücadele edemezdim.. Zaten hayatımdaki en büyük trajedi de bu değil.. 1991 yılında Lauda Air'in 'Mozart' adlı uçağı düştüğünde yaşadıklarım çok daha zordu.. (Mozart, Tayland yakınlarında düşmüş, kazada 223 kişi ölmüştü) Kazanın sebebine yönelik dava 8 ay sürmüştü ve o belirsizlik içinde, her gün benim için cehennemde geçirilmiş gibiydi.. Uçağın yapımıyla alakalı bir hata olduğu ortaya çıkana kadar, hayat durmuştu sanki..

Hiç ağladınız mı?

Bazen film izlerken ağlıyorum.. 'Million Dollar Baby'de ağlamıştım mesela.. Arabada giderken duygusal bir şarkı çaldığında ağladığım da oluyor..

Cimri biri olduğunuz yönündeki iddialara ne diyeceksiniz? Öyle ki bir yarış hafta sonunda sadece 3 şilin harcadığınıza yönelik iddialar var..

Bu çok anlamsız. Her zaman bol bahşiş veren biri oldum. Bir organizasyon yapıldığında genelde davet edilen taraf olduğum doğru, ancak insanlar bunun geri dönüşünü her zaman almıştır..


Not: Kendimce çevirdim, ufak hatalar olabilir..

No comments: