11 November 2008

Unutulmayanlar #1Jose Altafini, 1958 Dünya Kupası'nda 17 yaşındaki Pele isimli bir çocuğun ve Vava'nın gölgesinde kalmıştı Brezilya forması altında..

İsveç'teki kupayla Avrupa'ya ayak basan Altafini, kupa sonrası yönünü güneye çevirdi. Genç Brezilyalı, Milan tarafından keşfedildiğinde, 'Diavolo'nun tarihine adını kazıyacağının farkında mıydı bilmiyorum..

İlk sezonunda 28 golle takımını şampiyonluğa taşıdı. 1962'de Milan, Eusebio'lu Benfica önüne tarihinin ilk Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nı almak için çıktı. Maç sonunda skor tabelası Milan'ın 2-1'lik üstünlüğünü gösteriyordu ve iki gol de Altafini'den gelmişti..

Efsane statüsüne yükseldiği Milan kariyerinin ardından 'Çizme'yi terk etmedi. Önce Napoli, ardından iki şampiyonluk yaşayacağı Juventus formalarını giydi..

Kendisini İtalya'ya taşıyan, 1958'de Brezilya Milli Takımı'ndaki performansıydı. Ancak Altafini, Milan'a transferinin ardından İtalyan vatandaşlığına geçti. Bir sonraki Dünya Kupası'nda 'Gök Mavililer'in kadrosunda yer aldı. Tıpkı 1954'te Macaristan efsanesini yaratanlardan biri olan ve 1962'de, ülkesindeki devrimin ardından yerleştiği İspanya adına top koşturan Ferenc Puskas gibi..

Brezilya'da, 'Superga faciası' olarak da bilinen uçak kazası sonucu yok olan Torino takımının kaptanı Valentino Mazzola'yla özdeşleştirilen Altafini, halen İtalyan televizyonlarında maç yorumlamaya devam ediyor..

No comments: