11 August 2008

4x100'de rekorlar yarışı!

Amazing Finish in the Mens 4x100m Relay As the US Wins Gold - video powered by Metacafe


Olimpiyat havasına hiç bu kadar erken girdiğimi hatırlamıyorum. Açıkçası, şu ana kadar gerçekleştirilen yarışlarda ilgimi çekecek detaylar bulma konusunda pek de ümitli değildim. Atletizme henüz start verilmemişken ve sadece yüzme, basketbol ve 10 metre platform atlamayla idare etmeyi planlarken, öyle yarışlar geride kaldı ki her biri ayrı ayrı yıllar boyu konuşulabilecek cinsten. Erkekler 4x100 serbest stil finali de bunlardan bir tanesi..

Öncelikle, Çin'e '8 altın' hedefiyle gelen Michael Phelps'in, Mark Spitz'in rekorunu tarihe gömme yolundaki en büyük engel olarak gösterilen erkekler 4x100 serbest yarışından altın madalyayla ayrılması, kalan 6 madalya mücadelesini çok daha anlamlı kılacak. Erkekler 400 metre karışıkta ilk altınına ulaşan Phelps'in hedefi, ikinci altınla birlikte artık biraz daha mümkün görünüyor. Zorlanması beklenen yarıştan birincilikle ayrılması, kuşkusuz 'Baltimore Bullet' lakaplı yüzücüye de ekstra motivasyon sağlayacaktır..

Gelelim yarışa;

Michael Phelps, Garrett Weber-Gale, Cullen Jones ve Jason Lezak sıralamasıyla yarışan ABD'nin en büyük rakibi, Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Frederick Bousquet ve 100 metre serbestte dünya rekorunu elinde bulunduran Alain Bernard'lı Fransa'ydı. Eamon Sullivan'ın başını çektiği Avustralya da bir diğer madalya adayı ülke olarak gösteriliyordu..

Yarışta, takımı adına sahne alan ilk isim olan Phelps, kendisi için kısa bir mesafe olsa da ilk 100 metreyi üçüncü olarak tamamladı ve görevini yerine getirdi. Eamon Sullivan ise sıranın kendisine gelmesini bekleyen Alain Bernard'ın 47.50'lik 100 metre rekorunu, Fransız yüzücünün gözleri önünde 47.24'le kırarak*** tarihe geçen yarışa imzasını atan ilk isim oldu..

İkinci 100'de Weber-Gale'le üstünlüğü ele alan ABD, üçüncü 100'de Jones'un Fransız Bousquet'ye karşı varlık gösterememesi nedeniyle liderliği rakibine kaptırdı. Son yüzücülere sıra geldiğinde dünya (eski!) rekortmeni Alain Bernard'ın temsil edeceği Fransa'nın yarıştan galibiyetle ayrılması kesin gibiydi. ABD adına ise 32 yaşında Jason Lezak yarışacaktı. Lezak, 350 dönüşüne kadar rakibinin gerisinde kalarak beklentilere uygun bir performans sergiledi. Ancak, son 30 metrede muhteşem bir ivme yakalayan ABD'li yüzücü, son anda Bernard'ı yakalayıp geçerek ülkesine altın madalyayı getiren isim olmayı başardı..

Sadece 8 salise farkla (3.08.24-3.08.32) altın madalyaya ulaşan ABD takımı, aynı zamanda kendilerine ait dünya rekorunu da 4 saniye gibi büyük bir farkla geliştirmiş oldu. İşin ilginç yanı, beşinci sırada yer alan İsveç'in performansı da (3.11.92) bir önceki rekordan daha iyiydi. Sanırım bu bile, yarışın şimdiden 'efsane' kategorisinde sınıflandırılması için yeterli bir sebep olsa gerek..^^^Yarış sonunda, başta Phelps olmak üzere ABD takımı büyük bir coşku yaşarken, gümüş madalyayla yetinmek zorunda kalan Fransızların dahi yüzü gülüyordu. Bousquet olduğunu tahmin ettiğim Fransız yüzücü, "Yüzümün asık olmasını bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Muhteşem bir yarış oldu. Çok iyi performans sergiledik. Kaybetmiş olabiliriz, ancak yıllar sonra bile hatırlanacak böyle olağanüstü bir mücadelenin parçası olmak çok daha önemli" derken olimpiyat ruhunu da en güzel şekilde özetliyordu..

Birinciliği ABD'ye getiren Lezak ise "Bernard'ın kulvarına yakın yüzdüm ve onun dalgasından faydalandım. İyi bir yarış çıkardığımı düşünüyorum ama Bernard'ı geride bırakmamda bunun da etkisi olmuştur elbet" diyerek mütevazı bir duruş sergiledi..

Phelps'e dönecek olursak;

Spitz'in rekorunu kırma yolunda bir engeli daha geride bıraktı. Şu an için rüzgar arkasından esiyor diyebiliriz. Bu ütopik hedefe ulaşıp ulaşamayacağını zaman gösterecek. Lakin şöyle de bir gerçek var ki; daha çok uzun yıllar, Phelps'in hedefini aklından geçirebilme cüretinde dahi bulunabilecek bir yüzücü çıkması oldukça zor. Bu yüzden, biraz da tarihe tanıklık etmek için, Phelps'in kalan yarışlarını kaçırmamakta fayda var derim..


*** 4x100'de ilk yüzücünün elde ettiği derece, 100 metre için de geçerli sayılıyor.

^^^ Resmi olarak ilk 8 dışındakiler geçersiz sayılsa da mücadele eden 32 yüzücüden 11'inin 100 metre performansının, Alain Bernard'ın Eamon Sullivan tarafından 47.24'e çekilen rekorundan daha iyi olduğunu da eklemek lazım..

No comments: