21 February 2008

Megalomaniac
Michael Jackson'ın, 'Thriller' albümüyle video klip dünyasında bir devrime imza atmasının üzerinden yaklaşık 25 yıl geçti. Bu süreçte video klipler, 'söz-beste' ikilisine kattığı görsellik boyutuyla temsil ettikleri ürünün 'albeni'sini giderek arttırırken, özellikle 21. yüzyıl müzik endüstrisinde de hayli önemli bir noktaya ulaşmayı başardı..

Tabii kabul etmek gerekiyor ki bu devinimde aslan payı televizyonlara ait. Zira '80'lerin başıyla birlikte yaygınlaşan televizyon kültüründen bir parça koparmaya çalışan müzik endüstrisi, ürünün sadece kulağa hitap etmesinin bu yeni alanda yetersiz kalacağının farkına varınca, ikinci bir duyu organının; yani gözün de devreye girmesi için video klip kavramının üzerine eğilmeye başladı..

Aslında bu pazarlama stratejileri, hedef kitle üzerinde daha fazla etkinin nasıl bırakılabileceği araştırmaları, bu araştırmaların sonucunda çıkan daha fazla duyuya hitap edebilme gerekliliği vs. gibi konular üzerine, uzun uzun kafa yormak hayli mümkün olsa da beni bu yazıya teşvik eden sebebe geri dönüyorum..

Dediğim gibi; 'Thriller'ın üzerinden çok sular aktı ve klip dünyası birçok kilometre taşını geride bıraktı. Ben de bu süreç içerisinde iz bırakmış klipleri tekrardan hatırlatmak amacıyla, -kesinlike subjektif olduğumu da kabul ederek- bir 'sevdiğim klipler geçidi', bir 'ustalara saygı kuşağı' tadında kimi başarılı bulduğum çalışmaları buraya taşıyayım dedim..

Açılış, Incubus-Megalomaniac'la olsun..

ps: "Bunlar neyse de esas şu klip vardı, hatırlar mısın?!" diyecek olan varsa, kendilerini yorum bölümünde ağırlamaktan zevk duyacağımı şimdiden belirteyim..

No comments: