01 February 2008

Kobe'ye arkadaş geldi
NBA'de trade piyasası bu kadar durgun bir seyir gösterirken, açıkçası herkes birinin bombayı patlatmasını bekliyordu. Elini çabuk tutan Lakers oldu. Kobe Bryant uzunca bir zamandır sıkıştırıyordu zaten yönetimi "Adam gibi birini getirin artık" diye. Üstüne bir de Andrew Bynum'ın sakatlığı eklenince bir hamle bekleniyordu açıkçası GM Mitch Kupchak'tan. Önce Jason Kidd dedikoduları yayıldı ortalığa ancak arkası gelmedi. Kidd için en son Portland, Dallas ve New Jersey'i kapsayan üçlü bir trade senaryosu ortaya atılmıştı zaten. Bir süredir sesi soluğu çıkmayan Kupchak da bir anlamda sağ gösterip, sol vurdu ve Grizzlies'taki geleceği bir senedir muammaya dönen İspanyol'un işini bitirmeyi başardı..

Gasol'e karşılık verilenlere bakınca Grizzlies'ın ne yapmak istediğini anlamak zor ilk başta. Kwame Brown gibi tescilli bir yeteneksizle, çaylak Javaris Crittenton'ı alacaksın, yanına da Pau'nun kardeşi Marc Gasol'ün draft hakları, inaktif veteran Aaron McKie ve iki adet birinci tur draft hakkı eklenecek -2008 ve 2010 yıllarında kullanılmak üzere-, karşılığında da ligin kalburüstü uzunlarından birini, hatta bir All-Star'ı feda edeceksin. Yani, kulağa pek mantıklı gelmiyor tabii. Hatta Hornets'ın, Baron Davis'i Speedy Claxton ve Dale Davis karşılığında Warriors'a verdiği takasla birlikte isimler baz alındığında duyduğum en mantıksız hamlelerden biri diyebilirim..

Ancak Gasol'ün gidişiyle hafifleyen salary'i, Kwame'nin bitmek üzere olan kontratını ve Crittenton'ın gelecek vaat eden bir oyun kurucu oluşunu göz önüne alırsak, Grizzlies'ın bu yaz free-agent piyasasına hızlı bir giriş yapma hedefinde olduğunu kestirmek zor değil. Tabii, bu işin Memphis tarafı..

Lakers'a dönecek olursak; öncelikle Bynum'ın sakatlığının ardından iyice zorlanacakları play-off yarışında, kendilerini eskisinden de iddialı kılacak önemli bir adım attılar. Fisher-Kobe-Lamar-Gasol-Bynum ilk beşiyle play-off'larda oldukça can yakacakları kesin. Ayrıca Gasol'ün gelişiyle Kobe'nin sezon öncesinden beri süregelen şikayetlerini dindirdiler ki bu Kobe'nin oyununa da oldukça olumlu yansıyacaktır..

Dolayısıyla; iki takım için de -hedefleri açısından- mantıklı bir trade olduğunu söylemek mümkün. Sonuçta Grizzlies, bu sezonu çoktan rafa kaldırmış durumda ve mutsuz olduğunu her fırsatta dile getiren İspanyol'u takımdan yollayarak yeni bir yapılanmaya yelken açtılar. Lakers da play-off yarışında elini iyice kuvvetlendiren bu hamleyle, finallere kadar gidebilecek bir yolun kapısını aralamış oldu..

Zaman kimi kazançlı kılacak; bakıp, göreceğiz. Grizzlies'ın yaz döneminde kadrosuna katacağı isimler de bu terazinin dengesini sağlamada oldukça büyük rol oynayacak tabii..

Yine de bu takasın etkilerini, ilk etapta Lakers kanadından takip etmemiz kaçınılmaz. Gasol'ün gelişiyle bir hayli tatmin olacağına inandığım Kobe'nin, sezonun kalanındaki performansını şimdiden merak ediyorum..


ps: Geceden bir trade haberi daha çıktı aslında ama pek de üzerinde durulacak gibi değil. Stromile Swift'i New Jersey'e gönderen Grizzlies, karşılığında Jason Collins'i aldı. Böylece, Gasol'ün gidişiyle boşalan uzun pozisyonunu, Swift'ten daha kalıplı bir oyuncuyla takviye etmiş oldular. Zaten Hakim Warrick'le Swift'i aynı takımda tutmanın, sofraya iki tuzlukla oturmaktan pek de bir farkı yoktu. Grizzlies GM'i Chris Wallace, bu gece bir hayli yoruldu anlaşılan..

No comments: