14 February 2008

George: İtirazım var!
Jason Kidd
'in Mavericks'e takasına bir önceki post'ta değinmiş ve konu üzerine uzunca bir ahkam kesmiştim. Gel, gör ki; takasın Mavericks tarafındaki isimlerden Devean George, şimdilik bu girişimin resmiyete dökülmesini engellemiş durumda..

George'a bu yetkiyi veren; sahip olduğu kontrat. George'un Mavs'le imzaladığı sözleşmede, 'Early Bird exception' geçerli ve bu, kendisine 'takas vetosu' gibi ayrıcalıklar tanıyor (Yazının sonuna konuyla ilgili bir bilgi iliştireceğim). Bu yüzden, NBA'de dengeleri bir hayli değişterebilecek bu takasın yürürlüğe girmesi için bu sorunun çözülmesi gerekiyor..

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mavericks koçu Avery Johnson, şu an için takasın gerçekleşme ihtimalinin olmadığını ancak bir çözüm bulmaya çalıştıklarını söylüyor. George'un menajeri Mark Bartelstein ise kimsenin işini zorlaştırmak istemediklerini belirtiyor ve ekliyor, "Nasıl ki takımlar, oyuncu alma-bırakma ve benzeri kararlarla, kendileri için en iyi olanı yapmaya çalışıyor, benim de görevim, menajeri olarak George için en iyi olanı sağlamak". Bu açıdan baktığımızda George'un bu girişiminde haksız olduğunu söylemek güç. Sonuçta NBA, işçi sınıfındaki oyunculara kullanabilecekleri haklar veriyor ve oyuncuların bu haklardan yararlanması için hiçbir engel yok..

Dün Mavericks'in Portland'ı yendiği maçta, Josh Howard'ın yokluğunda ilk beş olarak sahaya çıkan ve 11'de 0 şut isabetiyle oynayan George ise kendisine gösterilen tepkiden rahatsız. Seyircilerin, bu hamlesinden ötürü kendisini suçladığını söyleyen George, "Her şeyi berbat ediyorsun", "Bencil olma Devean", "Kidd'i istiyoruz" şeklinde tepkiler aldığını ifade ediyor. Dallas'ta 'kötü adam' rolünün yeni sahibi belli anlaşılan..

Takasa dönecek olursak; en nihayetinde bu pürüz giderilecek ve bir çözüm bulunacaktır. Artık George'u takastan mı çıkarırlar, yoksa ikna mı ederler, bilemem. Ama bildiğim bir şey var ki; bu takas, hele ki bu raddeden sonra, öyle ya da böyle en geç bir hafta içerisinde resmiyete dökülür. Bu yüzden, takas gerçekleşmiş gibi yapıp, konuyla ilgili diğer açıklamalara bir göz atalım..

Nets koçu Lawrence Frank, Kidd'in özel ve gerçekten sevdiği bir oyuncu olduğunu, ancak iki taraf için de yolların ayrılma vaktinin gelmiş olduğunu söylüyor kısaca. 'Hall of Fame' kalibresinde bir oyuncu kaybettiklerini, fakat karşılığında gelecek olanlar ve daha sonra kadrolarına katacaklarıyla birlikte Nets basketbolunun yeni bir çağa gireceğini de ekliyor..

Jerry Stackhouse ise daha New Jersey'e ayak basmadan huzursuzluk çıkartanlardan. "Kontratımı satın alıp beni serbest bıraksınlar, ben de Mavericks'e geri döneyim, evimi bile almıştım burada" şeklinde açıklamaları var. Takasa dahil edilme nedeninin de 'Sayıları birbirine uydurmak' olduğunu savunuyor. Bakalım, Nets yönetimi kendisinin bu taleplerine nasıl bir karşılık verecek..


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


George'un sözleşmesinde bahsi geçen; 'Larry Bird exception' olarak literatürde yer alan uygulamanın, 'Early Bird exception' şeklinde tanımlanan versiyonundan ibaret. Açıklayıcı olması bakımından; çok da detayına inmeden, bu iki terimin ne anlam ifade ettiğine bir bakalım o zaman;

Larry Bird exception: Bu uygulama, takımında en az üç sene geçirmiş olan bir oyuncunun, aynı takımla tekrardan sözleşme yapması durumunda, ücret ve kontrat süresi bazında çeşitli avantajlar elde etmesini sağlıyor. Buna göre oyuncu; başka bir takıma gittiğinde imzalayamayacağı 7 yıllık bir kontrat ya da ücret tavanından yüksek bir teklif alabilme imkanına kavuşurken, aynı zamanda oyuncunun takımına da kontrattaki bu ayrıcalıkları, 'salary cap' uygulamasından çıkarma imkanı tanınıyor. Larry Bird'ün de bu ayrıcalıklardan faydalanan ilk oyuncu olduğunu ve bu uygulamaya ismini verdiğini hatırlatalım..

Early Bird exception: 'Larry Bird exception'ın bir nevi yavrusu diyebiliriz buna da. Konsept aynı fakat bu kez üç değil iki yıl yeterli oluyor bu haktan yararlanmak için. Tabii, elde edilen avantajlar da bir öncekine nazaran kısıtlı oluyor. Örneğin; 'Larry Bird exception' üzerinden yapılmış bir kontrat 7 yıla kadar çıkabilirken, yavrusunda bu rakam 2-5 yıl aralığında olabiliyor..

Daha detaylı bilgi için; http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_Salary_Cap#Larry_Bird_exception

No comments: