25 February 2008

Floria Sigismondi
Birkaç post önce '
Thriller'la giriş yaptığım 'klip' departmanı çalışmaları sırasında gözden kaçan ufak bir detay, "Megalomaniac'ın klibini koymuşsun da Floria Sigismondi'yi unutmuşsun!" şeklinde küçük bir uyarıyla şahsıma iletilince, bu ihmalkarlığın faturasını ödemek de bu yazıya kısmet oldu diyerekten uyduruk bir giriş yapıp, lafı bağlamaya çalışacağım..

Floria Sigismondi, bahsi geçen Megalomaniac klibinin yönetmeni. Adından da anlaşılacağı gibi kendisi İtalyan asıllı bir han'fendi. Incubus ile giriştiği bu ortak çalışmanın benzerlerini Marilyn Manson, Sigur Rós, Björk, Leonard Cohen, Interpol, David Bowie, Muse, Christina Aguilera, The White Stripes ve Billy Talent gibi isimlerle de gerçekleştirmiş bir zat-ı şahane. Kendine has bir duruşa sahip. Bunu, birkaç klibini seyrettikten sonra farkedebilmek mümkün..

Karanlık, ürkütücü ve vurucu bir stili var. Eserlerini retro temalar, grafiksel ve amorf anlatımlar, fotoğraf kareleri ve ucubelerle süslemekten çekinmiyor. Aksine bunları o kadar iyi başarıyor ki ortaya çıkan görsel şölen, vücut bulduğu şarkıyla bütünleşmeyi başarıp, o şarkıyı bir kademe yukarı çekmekte zorlanmıyor..

Aslında yapıtlarını kelimeler yardımıyla anlatmaya çalışarak, kendisine haksızlık ediyorum belki de, bilemiyorum. Birkaç örnekle daha net bir tasvir yaratsam fena olmaz sanırım..

Umarım, an itibarıyla kadroya dahil edilen 'floria sigismondi' etiketi ve peşi sıra eklenecek videolarla bu eksiği kapatabilirim. Şimdiden iyi seyirler..

ps: Daha detaylı bilgi almak isteyenler için; http://www.floriasigismondi.com ve http://en.wikipedia.org/wiki/Floria_Sigismondi linkleri yardımcı olacaktır..

No comments: