20 February 2008

Fernando Carlos Redondo
Fernando Redondo
, Josep Guardiola'yla birlikte defansif orta saha tanımına teknik ve zarafeti katan iki adamdan biridir benim için, hani şu eski toprakların 'inceci' olarak tabir ettiği oyunculardan..

'69 doğumlu Redondo, zirvedeki dönemlerinin ardından gelen sakatlıklar nedeniyle yeşil sahalardaki son demlerini futbolseverlerin gözünden bir hayli uzak geçirdi. Zamanında Josep Guardiola'yla beraber taşıdıkları bayrak, ikisinin de emekliye ayrılmasının ardından bir süre hak ettiği sahibini bulamamış olsa da şimdilerde Fabregas'a emanet edilmiş durumda..

Bu kısa girizgahın ardından uzatmayıp, sadede geleyim;


Arjantinli oyuncunun, Real Madrid'i üst üste iki sezon son maçta, 2-0 ve 3-2'lik skorlarla yenerek, Eflatun-Beyazlıları şampiyonluktan eden Tenerife kadrosunda yer alması, ardından Real'in Tenerife'den Redondo'yla, teknik direktör Jorge Valdano'yu transfer ederek bu büyüyü kırması falan bilindik hikayeler..

Tabii, bir başka bilindik anı daha var kendisiyle ilgili; Real Madrid formasıyla 'En değerli oyuncu' seçildiği 1999-2000 Şampiyonlar Ligi sezonundaki Manchester United maçında, İngiliz defansının sağındaki Henning Berg'e, kariyeri boyunca yiyebileceği en güzel çalımı attıktan sonra sıfıra inip, Raul'a 'al da at dercesine' yaptığı asistten bahsediyorum..

Ç
oğu meslektaşının aksine, gittiği her takımın ezeli rakipleri ve taraftarları tarafından da büyük bir saygıyla anılan Redondo'yu ve Old Trafford'u bütünüyle suskunluğa sevkeden hareketini tekrardan hatırlasak fena olmaz sanki?No comments: