21 February 2008

'Big Ben' Cleveland'da!
NBA
'de takasların ardı arkası kesilmiyor..

Cleveland Cavaliers, Seattle Supersonics ve Chicago Bulls arasında gerçekleşen, toplam 11 oyuncunun yer değiştirdiği takas sonucu, özellikle Cavs ve Bulls'un, kadrolarını bir hayli revize ettiklerini söylemek mümkün. Gelir-gider tablosuysa şu şekilde;

Cavaliers: Ben Wallace, Joe Smith, 2009 yılı ikinci tur draft hakkı (Bulls) - Wally Szczerbiak, Delonte West (Sonics)

Bulls: Drew Gooden, Larry Hughes, Cedric Simmons, Shannon Brown (Cavs)

Sonics
: Ira Newble, Donyell Marshall (Cavs) - Adrian Griffin (Bulls)

İlk bakışta söyleyebileceğim; Cavaliers'ın, LeBron'un yanına doğru parçalar ekleyip, bir hayli güçlenmiş olduğu. Kronikleşen oyun kurucu sıkıntısını Delonte West'le çözmüş gibi görünüyorlar. Ayrıca, her ne kadar Pistons günlerinin ardından etkisi giderek azalmış olsa da Ben Wallace, Gooden-Ilgauskas ikilisinin sahaya yansıtamadığı pota altı sertliği için biçilmiş bir kaftan. Wally Szczerbiak'ın, Gibson dışında herhangi bir güvenilir şutöre sahip olmayan Cavs için ne kadar önemli bir takviye olduğunu, Joe Smith'in de yüzü dönük sayı tehdidi ve tecrübesiyle kaydadeğer katkılar yapacağını düşünecek olursak; Cavaliers'ın, Celtics'le birlikte Doğu Konferansı'nın kağıt üzerindeki en iyi iki kadrosundan birini oluşturduğunu söyleyebiliriz..

Buna karşılık Bulls, bir tür 'kan uyuşmalığı' yaşadığı Ben Wallace'ı göndererek, iki potansiyelli uzunu Tyrus Thomas ve Joakim Noah'ın önünü açmayı başardı. Larry Hughes'a gelirsek; kendisi hakkında olumlu bir söz söylemenin, pokerde 2 ve 7'yle ele girmekten farkı olmadığını yıllar içerisinde tecrübe etmiş biri olarak, herhangi bir yorumda bulunmaktan özenle kaçınıyorum. Drew Gooden ise pota altından skor üretmekte oldukça zorlanan Bulls adına faydalı bir parça olabilir..

Sonics
'in bu takas sonucu elden çıkardıklarına baktığımızda; Delonte West ve Wally Szczerbiak her takımda forma şansı bulabilecek isimler gibi gözükse de 'Yağmur şehri'nde sezon boyunca 'bench'i ısıtmaktan başka bir numaraları olmadı. Tamam, Wally zaman zaman önemli skor katkısında bulunurken, West de Ridnour'ın sakatlığında bazı efektif performanslar sergiledi, eyvallah. Ancak oyun kurucu pozisyonunda Earl Watson ve sağlıklı bir Luke Ridnour varken, West'in varlığı kalabalık yaratmaktan öteye geçmeyecekti, en azından GM Sam Presti'nin gözünde. Bana kalsa West'i her türlü bu ikiliye tercih edebilirim ama bana kalmıyor işte. Wally'den ise Jeff Green'in önünü açabilmek adına vazgeçildiğini tahmin ediyorum. Gelenlere baktığımızda elle tutulur bir isim olmayabilir ancak mevcut kadrodaki bazı oyuncuların takasın ardından daha fazla süre bulup, gelişimlerini hızlandırması hayli olası. Tabii Sonics yönetiminin, 'salary' bazında da bir tasarrufu olabilir sezon sonu için, onu da hesaba katmak lazım..

Bağlamak gerekirse; takasın özellikle Cavs açısından, hazır Oscar ödül töreninin de arifesindeyken 'En iyi senaryo' kategorisine dahil olduğunu, Bulls'un ve Sonics'in de kadrolarındaki kimi isimlerin gelişimi adına doğru sayılabilecek bir hamlede bulunduğunu ifade edebilirim..

Doğu'da Celtics ve Pistons, birbirleri dışında artık Cavs'den de çekinseler iyi olur..

No comments: